VILÁGVÁLSÁG III?
A mostani válság különbözik az előzőtől, de sokkal könnyebben kiszámítható volt, azaz lett volna, ha idejében körülnéz valaki. Köztudomású, hogy Amerika és most már az egész világ néhány faktoron áll vagy bukik. Az egyik az autó ipar a másik az építő ipar.
Az autó ipar óriási háttérre támaszkodik: vas, fém, elektronika, műanyag, üveg, gumi. A milliónyi alkatrészt a bedolgozó ipar szolgáltatja. Az alkatrészek, félkész áruk, kész automobilok szállítása is óriási tömegeket mozgat meg.
Ha az autó ipar magas kapacitással dolgozik, mindent húz maga után. Elsősorban az építő ipart. Az pedig a favágástól a zárak, szerelvények, háztartási gépek gyártásáig mozgatja meg az ipart. Mindez természetesen nagy mértékben érinti a bankokat, biztosítókat, ügynökségeket, ügyvédeket, stb. Tehát, ha az autó gyártás lecsökken, az, az egész világ gazdasági rendjét felborítja és magával rántja az építő ipart is.
A házépítés sorsát is egyszerűen kikövetkeztethetjük: Ha a szokásos tíz százalékos előleggel már kevesen rendelkeznek, le kell csökkenteni azt öt százalékra. Ha már egy fillér előleg sem szükséges, amint azt lehetővé tették néhány évvel ezelőtt az US kormány javaslatára, elindul az építő ipar a tönk széle felé. Ugyanis, ha az új háztulajdonosnak nincs pénze a házban (equity), minden gondolkozás nélkül megveszi a házat, de azonnal otthagyja, elköltözik egy távolabbi városba, ha ott kap munkát és kezdi előröl az egészet. Ez is teljesen nyilvánvaló volt.
2oo8-ban minden összejött szépen. Leállt az autógyártás és a házépítés egyszerre. A jelzálog hitelt nyújtó bankok tönkrementek (az US kormány vásárolta fel a bukott jelzálog kölcsönöket), az autógyárak nagy része szintén.
Hazánkat sokkal keményebben érinti ez a válság, mint például Amerikát. Az USA-ban, a magánkezekben lévő Federal Reserve Bank, annyi pénzt nyom, amennyit úri kedve diktál, hiszen semmi fedezeti felelősége nincs. Tehát az egész világot rákényszeríti egy darab értéktelen papír fecni elfogadására. Nekünk pedig sem pénzünk, sem iparunk nincs. Az értékes, nagymultú vállalatainkat elkótyavetyélték, gépeinket elvitték, összetörték vagy beolvasztották. Maradt, illetve alkottak egy bedolgozó ipart, amelyet akkor állítanak le, amikor akarnak. Hiszen a német, olasz, francia vagy angol vállalatoknak csak néhány százalékkal kell emelniök az otthoni telepek termelését, hogy pótolják a leállított magyarországi üzemeik által okozott kiesést.
Ma már a valaha híres és erős élelmiszer iparunk is romokban hever, a maradék most megy tönkre és kerül idegen kezekbe. Ezek védelme helyett az eddigi „ballib” kormányunk (és pártunk) miniszterei a modernizációról, alul financírozásról papoltak. Pedig ők tudják a legjobban, hogy a külföldi óriás vállalatok csak a feleslegüket ontják (dump) a magyar piacra – akár önköltségi ár alatt is - minden megtorlás nélkül.
Költői kérdés: Ha mindent ilyen egyszerűen - józan paraszti ésszel – előre lehet látni, miért engedték a kormányok, hogy ez a kalamitás megtörténjen? Talán így tervezték meg a népek újabb kirablását?
Tehát a világ legfejlettebb országaiban előállott válság, a túltermelés klasszikus következménye. Ehhez jön a totálisan eladósodott országok sora, majd a legvégén a mi hazánk, eladósodva, kirabolva, ipara javarészétől megfosztva. Ma már nincs annyi pénz a földön, hogy ezeket az adósságokat visszafizessék az államok.
Mintha ez nem volna elég, az USA is kétségbeejtő helyzetben van. Eladósodása csillagászati méreteket öltött. Kína 2.4 trillió dollárt tart a kezében és az amerikai körmányt ök tartják el, ugyanis az US Government kötvényeket úgyszólván már csak ők vásárolják. Emellett szép csendben felvásárolták az amerikai nagy ipar jelentős részét is.
Mindennek tetejében, mind több ország szünteti meg a dollár elszámolást az olajüzletben, igy Oroszország is és az amerikai központi bank beindította a bankóprést. Ma már számolatlanul nyomják a dollárt, „hadd lássuk úristen, mire megyünk ketten” alapon.
Hogy valami nagy világrengető pénzügyi csőd előtt állunk, az már senki előtt nem lehet kétséges. Az okos pénzemberek szépen lassan gyüjtögetik az aranyat és ezüstöt. Észak-Amerikában már vagy három éve óriási arany ékszer, tört arany felvásárlás folyik. Egész oldalas újság, rádió, TV hirdetések tömege biztatja az embereket, hogy adják el ékszereiket, mert „az aranynak ilyen magas ára sohasem volt, mint most”. Ebben sok igazság van, de a felét sem vallják be. . Ugyanis a nemesfémek ára nem tartott lépést az inflációval, messze lemaradt a folyton csökkenő vásárló értékű dollárral szemben,. A hiszékeny emberek pedig rohannak beváltani azt a tartalékot, amely egy kis idő múlva, talán az életüket menthetné meg. Az újság, rádió és TV után ítélve ez a kampány már Magyarországon is elkezdődött. Ez világos bizonyítéka a közelgő, állandósuló pénzügyi válságnak. Egyes emberek nyilván jól tudják, mire számíthatnak. Példájuk nyomán, ha dollár milliomos lennék minden pénzemet aranyba, ezüstbe fektetném.
Mit tehet egy ilyen teljesen lerongyolódott kis ország, mint a miénk?
A polgári kormány pillanatnyilag „tűzoltással” van elfoglalva. Az államkassza teljes kifosztásának lehetetlenné tételén fáradozik, megkezdte a korrupció felszámolását. Azt teljesen kiirtani nem lehet ugyan, de ha felére csökkenti, az is óriási eredmény lesz.. Ugyanis a teljes vezetőréteget leváltani, pótolni nem lehet. Ahhoz sok tízezer szakértőre volna szükség, ami nem áll rendelkezésükre. Igy csak a kemény ellenőrzés lehetséges.
A teljes rendteremtés vége még messze van. A költségvetésben óriási lukakat kell valahogyan befoltozni, munka alkalmakat kell teremteni, gazdasági és politikai reformokat kell végrehajtani.. Igy hosszútávú tervezést lehet ugyan készíteni, de a végrehajtáshoz idő kell.
A világ krízis a nyakunkon van, arra nemcsak tervezni kell, hanem cselekedni is, a legrövidebb időn belül. Űgy vélem, legalább alapvető élelmiszerek és energia hordozók terén autarkiára, azaz teljes önellátásra kellene törekednünk.
Amíg el nem dől a világ sorsa, ne adjuk el az aranyat és az ezüstöt – ha van....
Magyaródy Szabolcs